- Ker z dihanjem skozi nos lažje ohranjaš nižjo frekvenco dihanja in s tem povečaš absorpcijo kisika za okoli 20 %.
- Ker dihanje skozi nos navlaži in ogreje vdihnjen zrak. Če naprimer vdihnemo zrak temperature 6 °C, se bo ta ogrel na okoli 30 °C že do grla, ko bo vstopil v pljuča, pa bo praktično že identičen naši telesni temperaturi, 37 °C.
- Ker dihanje skozi nos preprečuje vdor mnogih mikro-organizmov in bakterij v dihalni sistem.
- Ker med gibalnimi aktivnostmi ne dihaš več kot je potrebno in s tem ne povzročaš dodatnega stresa, kar pomeni, da je mogoče dlje ohranjati določen nivo vzdržljivosti, moči in koordinacije.
- Ker se v nosu kopiči dušikov oksid, plin, ki prispeva k boljšemu zdravju, ki ga z vsakim vdihom skozi nos bolje izkoristiš.
- Ker z dihanjem skozi nos zmanjšaš tveganje za neprimerno telesno držo, neželen razvoj čeljusti, zob in zmanjšano sposobnost dihal.
- Ker z dihanjem skozi nos zmanjšaš dehidracijo organizma (dihanje skozi usta med spanjem suši dihalne poti, kar povzroča, da smo manj naspani in spočiti, nasploh slabšo zmožnost regeneracije, večjo možnost za okužbe dihal ipd.).
- Ker z dihanjem skozi nos znižaš kislost v ustih in s tem zmanjšaš možnosti za nastanek kariesa ter bolezni dlesni.
- Ker se z dihanjem skozi nos lažje izogneš neprijetnemu zadahu, ki velikokrat nastane kot posledica neprimerne ustne flore.
- Ker z dihanjem skozi nos pomembno zmanjšaš možnost, da smrčiš ali da se ti pojavi katera izmed motenj spanja.
In še bi se dalo naštevati. Jaz sem v preteklosti, predvsem v otroštvu in najstniških letih, izkusil kar nekaj neželenih stranskih učinkov dihanja skozi usta, med spanjem in celo skozi šport. Iz teh izkušenj sem se marsikaj naučil, da danes lahko diham bolje.
Kako pa ti dihaš? Večinoma skozi nos ali skozi usta?
Prijavite se na e-novice.