Pravijo, da slika pove več kot tisoč besed. Glede na to, da sta v tokratnem prispevku že dve fotografiji in hkrati ne želim biti predolg, bom skušal spremno besedilo karseda zgostiti in izpostaviti zame pomembnejša opažanja.
Beseda bo tekla o vplivu telesne drže na naše gibalne funkcije in naše življenje. V želji po tem da je vse skupaj bolj razumljivo, se z vsebino v nadaljevanju sklicujem na fotografiji, ki sta nastali med procesom Structural Bodywork TM obravnave in predstavljajo resnično osebo ter resnične spremembe po treh srečanjih.
Torej, v splošnem lahko rečemo, da z optimizacijo telesne drže pridobimo:
Znano?
Pa si v konkretnem primeru vidnem na fotografijah zgoraj poglejmo, kako spremembe telesne drže koristjo in kaj prinašajo:
Če primerjate sliki med seboj, boste hitro opazili, da je na prvi sliki pred navpično črto večji delež telesa kot na drugi sliki, kar je razlog za nesorazmerno večjo napetost tkiv na zadnji strani telesa. Po obravnavi sta sprednja in zadnja stran bolj uravnoteženi. To pomeni, da se je po obravnavi zmanjšala možnost za nastanek bolečin, preobremenitev ali morebitnih poškodb.
Za lažjo predstavo o tem, zakaj so v prvem primeru tkiva na zadnji strani telesa bolj obremenjena, predlagam, da si na mentalni zaslon prikličete podobo jadrnice, ki ima jambor povezan z jeklenicami. Zdaj si predstavljajmo hrbtenico kot jambor in tkiva kot jeklenice na sprednji in zadnji strani telesa. Katera tkiva/jeklenice bodo potemtakem bolj napeta, če želimo, da jambor ostaja pokončen? Tkiva na zadnji strani telesa, kajne?
1. so mišice in ostala tkiva bolj odzivna, saj so bolj spočita. Verjetno tu ni potrebno razlagati, da ko smo bolj spočiti, lahko naredimo več;
2. so vsi telesni segmenti bližje težišču in imamo boljše izhodišče za delovanje na višjem nivoju. Za lažje razumevanje tega principa predlagam, da se med tem, ko stojite, nagnete s celim telesom naprej in položaj primerjate s sproščenim stanjem v pokončni drži. V katerem primeru je položaj težje ohranjati? Se strinjate, da v prvem?
Poleg vseh zgoraj naštetih izboljšav bo gospa s pomočjo izboljšane drže veliko lažje stabilizirala njen trup. Pa ne zaradi tega, ker je zaradi rednega treninga preživela minute in minute v t.i. položaju deske, temveč zato, ker ima s spremembo telesne drže avtomatično boljše izhodišče, da izkoristi tisto, kar že ima.
Seveda ne bo odveč, če bo tudi trenirala, vendar bo od treningov zdaj, ko je že poskrbela za izboljšanje telesne drže, imela veliko večjo korist. Za lažjo predstavi si zopet pomagajmo s fotografijama. Narišimo si pravokotnice na sredino vsake izmed obstoječih vodoravnih črt (glej sliko spodaj). Na prvi fotografiji vidimo, da se pojavljajo sile, ki si ne nasprotujejo direktno, temveč pod določenim kotom. To pomeni, da se del sile izgublja oziroma preusmerja, in jih je tako težje izkoristiti za stabilnost.
Ob tem ima tkivo na sprednji strani telesa podaljšano pot do primerne aktivacije, medtem ko je tkivo na zadnji strani praktično že v skrajni poziciji aktivacije. Razumljivo? Če ni, me lahko kadarkoli vprašate za dodatno razlago.
Poglejmo si še vmesno in zgornjo vodoravno črto. Ti dve predstavljata preponi, med katerima se nahajata organa, ki v večji meri vplivata na našo vzdržljivost, moč, gibljivost, regeneracijo, nivo občutenega stresa in še bi lahko naštevali. Govorim seveda o pljučih in srcu.
V kolikor izpostavimo le proces dihanja, pri katerem sodelujeta oba, lahko spet trdimo, da bosta težje delovala, če bosta pod dodatnim in neenakomernim pritiskom. Ne verjamete? Poskusite globoko dihati, medtem ko ste v sključeni drži. Nato se zravnajte in globoko vdihnite. Primerjajte občutke, kaj opazite?
Potem, ko ste to preizkusili, pa si predstavljajte ali celo preizkusite tudi to, kakšna je vaša zmožnost izmenjave plinov oziroma dihanja med tekom. Mnogokrat ta namreč ni optimalna. In če dihanje opredelimo kot enega izmed omejitvenih dejavnikov na primer le pri vzdržljivosti, lahko kaj kmalu ugotovimo, kako pomembna je telesna drža, njen vpliv na pljuča in izkoristek pljučne kapacitete.
Seveda ne smemo zanemariti vpliva dihanja na še nešteto drugih stvari, vendar več o tem napišem kdaj drugič.
Vse to daje občutek, da je gospa višja, vitkejša in bolj samozavestna. Kar malo v šali, malo za res, pomeni, da že s tremi obravnavami Structural Bodywork TM dosežemo tisto, za kar se nekateri trudijo doseči leta in leta z različnimi treningi in s prehrano.
S šalo na stan. Več kot katerakoli beseda ali slika nam pri bodo pri iskanju optimalne telesne drže povedali notranji občutki. Narava ima lastno inteligenco, za katero verjamem, da je visoko nad našo, zato naj bo spreminjanje iskanje optimalne drže in ne potiskanje v tisto, ki naj bi predstavljala določen ideal.
Vsako spremembo je smiselno poiskati postopno in individualno prilagojeno. Ne gre pozabiti, da je vsak posameznik živ, edinstven in vedno spreminjajoč se sistem, ki mu je potrebno prisluhniti. Da ima nekdo takšno držo kot jo ima, nista kriva le napačno gibanje ali dolgotrajnejše sedenje. Za vsakim telesom v prostoru se skriva veliko širša zgodba in na vsako telesno držo vpliva nešteto dejavnikov.
Če imate na primer bolečine v ramah, vratu, hrbtenici ali na kateremkoli drugem delu telesa, zato ne bo vedno zadoščalo iskanje njihovih vzrokov zgolj na mestih pojava bolečine ali katerih izmed drugih omejitev. Tudi o tem imam namen pisati enkrat v prihodnje.
Tokrat pa vas za konec vabim k branju kratkega zapisa, ki ga je napisala gospa s fotografij, ki ste si ju med branjem tega sestavka, sploh če ste prišli do tu, verjetno večkrat ogledali z namenom lažjega razumevanja in preverjanja zapisanega.
Darja: »Preveč sedenja za računalnikom in ne vedno pravo razgibavanje sta pripomogla, da so se mi z leti nakopičile asimetrije in obrabe v sklepih, mišicah in kosteh, zato tudi omejena gibljivost in kronične bolečine, malo tu in malo tam. V zadnjem letu pa še zlom gležnja in vedno več bolečin v hrbtu, ki sevajo tudi v roke in noge.
Po Daliborjevi terapiji (Structural Bodywork TM obravnavi) sem opazila znatno zmanjšanje bolečin, zlasti ponoči, kar je zelo pomembno za kakovost spanja, spočitost in telesno počutje in tako naprej v pozitivni spirali. Opazila sem tudi, da imam boljše ravnotežje in gibljivost, kar spet prinaša večje veselje do gibanja in tako se ugodni učinki kar pomnožujejo.
Takšno obravnavo bi priporočila praktično vsakomur, saj večinoma vsi živimo malo preveč sedeče in premalo razgibano.«
V primeru, da si tudi vi želite z mojo pomočjo spremeniti vašo telesno držo oziroma s spremembo le-te vplivati na zmanjšanje bolečin, preprečevanje preobremenitev, dvig gibalnih sposobnosti, optimalnejše delovanje in izkoristek vaših organskih sistemov ter na vašo postavo, vam z veseljem pomagam na vaši poti.
Vse kar morate storiti za začetek je, da si rezervirate termin za posvet.
Prijavite se na e-novice.