Bi tudi kdo izmed vas želel dvigniti kvaliteto gibanja in s tem bivanja? Verjamem, da nisem edini.
Pa veste, kako lahko to naredite? Kako lahko na primer bolje počepnete?
Torej, ne gre zgolj za to, da boste s kvalitetnejšim počepom vplivali na zdravje in mobilnost sklepov, ali na primerno dolžino in moč mehkih tkiv, ali da se boste tudi pri 82 letih lahko v počepu slikali in impresionirali vnuka ter morda še koga, ki bo zasledil sliko na katerem izmed socialnih omrežij.
Ne, ne gre za to.
Izboljšanje kvalitete gibanja in v tem primeru počepanja vam nudi možnost, da občutite več živosti lastnega telesa ter zadovoljstva med smučanjem, partijo tenisa, tekom ali pri kateri izmed drugih gibalnih aktivnosti.
Da se še bolj veselite zmag na koncu težkih tekem in se morda izognete neželeni poškodbi.
Da se lažje igrate z lastnim otrokom, vnukom, …
Da udobneje preživljate čas, namenjen delu na vrtu, in ste pri tem bolj učinkoviti.
Da niste v zadregi, ko morate na stranišče in se pred vami pojavi »Kitzbühel« ali »čučavac«.
Da vas ne »uniči« že hoja po stopnicah ali izlet na priljubljen hrib.
Da… resnično bolj živite.
In če se vrnemo nazaj na vprašanje, kako do tega pridemo, naj vam zaupam, da je odgovor relativno preprost.
Seveda bi vam na tem mestu lahko ponudil, da izberete katerega izmed mojih programov Gibalni coaching ali Structural Bodywork ™ obravnavo, ki vas do tega lahko brez težav pripeljejo, vendar to ni namen tega sestavka.
Raje kot to vas vabim, da razmislite, kje vse vas vaša kvaliteta gibanja omejuje. Lahko naredite globok počep brez da bi morali dvigniti peti s tal? Lahko to naredite brez kakršnih koli drugih omejitev ali bolečin?
Vas omejuje morda vaša rama, gleženj, kolk, hrbtenica,…? Je kje v telesu občutiti prekomerno napetost, ki kliče po pozornosti?
No, zdaj pa razmislite, kaj vas je pripeljalo do tega. Je bila to poškodba, neprimerna gibalna aktivnost ali kaj drugega? Ste?
Za konec pa si odgovorite še na eno najpomembnejših vprašanj: »Si to zares želite spremeniti ali ste zadovoljni s tem, kar že imate, oziroma s trenutno situacijo?
Vem, morda se za koga to sliši čudno, vendar velikokrat ljudje vztrajamo v določeni situaciji dlje, kot si na prvi pogled želimo. Na primer, kolikokrat ste si nekaj želeli, pa glede tega niste storili ničesar? Na to sem mislil - na razliko med »pobožnimi« željami in cilji na katerih delamo.
Skratka, večinoma bo za spremembo na bolje potrebna le majhna sprememba načina življenja, ki jo bomo veliko hitreje dosegli, če bomo najprej vedeli, kaj nas omejuje in če smo to zares voljni spremeniti.
Včasih bo potrebno prilagoditi način sedenja in položaje na delovnem mestu, včasih nekoliko prilagoditi proces treninga, spet kdaj drugič bo nujno dvigniti nivo moči in gibljivosti. Bojazen pred tem, da bi se morali nečemu odreči, popolnoma izgine, ko spoznamo, da lahko že z majhnimi prilagoditvami veliko pridobimo.
Ne verjamete? Potem si s klikom na modro obarvano besedilo preberite naslednjo zgodbo – »Zgodbe, ki jih pišemo skupaj«.
V nekaterih primerih si lahko pomagamo sami, včasih pa potrebujemo pomoč koga drugega. Ne glede na to, koga izberemo, da nam do cilja pomaga, pa je v prvi vrsti nujno izbrati in pred vse postaviti samega sebe. Brez vaše odločitve in sodelovanja vam prav nobeden ne more pomagati.
Niti jaz, niti moja ali vaša stara mama. Upam pa, da lahko bolje počepnete od moje, ki je pri 7 otrocih kot mati samohranilka ohranila otroško veselje do življenja in sposobnost gibanja, ki je lahko marsikomu za vzgled. Je pač izbrala tak način življenja…
Kakšnega pa želite imeti vi?
P.S. Mimogrede, poleg tega, da pri svojih letih praktično sama skrbi zase, skrbi še za kokoši, petelina, prašiča, dve mački in psa ter za vrt (za nama), ki ga sama obdeluje. Občasno ji po nepotrebnem, tako kot verjetno vsaki mami, skrbi povzročajo tudi njeni odrasli otroci :).
Je dosegla veliko ali ne, niti ni pomembno. Je pa mogoče dovolj, da nas njena zgodba ustavi in pripravi do razmišljanja o tem, kaj se iz takšnih ter podobnih življenj lahko naučimo. Morda ugotovimo, da svojega življenjskega potenciala ne izkoriščamo dovolj oziroma da bi ga lahko bolj.
Torej, počepnete kot stara mama? Ali si pri počepu in nasploh pri gibanju želite biti boljši ter s tem vplivati na dvig kvalitete bivanja?
Prijavite se na e-novice.