Izkušnje in znanja kažejo, da največjo vrzel med uspehom in neuspehom predstavlja iskanje vzrokov trenutnega stanja. Ko enkrat najdemo prave vzroke določenih omejitev, reševanje le-teh postane precej bolj učinkovito.
Ne pretiravam, ko trdim, da je nujno individualizirati vsak proces, kadarkoli želimo učinkoviteje dosegati zastavljene cilje. Torej tudi takrat, ko želimo dosegati spremembe na področju gibanja oziroma kadar se soočate z bolečinami, poškodbo ali pa želite dvigniti nivo vaše gibalne učinkovitosti.
Seveda je pred vsako spremembo smiselno ugotoviti, kje se trenutno nahajamo in kam želimo iti, sicer lahko pošteno zgrešimo. Šele po diagnostiki je čas primeren za izbiro ustreznih in individualno prilagojenih sredstev za dosego želenega cilja.
Če zgoraj povedano konkretneje prenesemo na gibanje in na željo po določenih spremembah s treningom:
Da pomembneje zmanjšamo možnosti za izgubo dragocenega časa in energije ter zvišamo učinkovitost vseh naslednjih korakov treninga, se je pametno najprej posvetiti določitvi trenutnega stanja, čemur lahko rečemo tudi »Gibalna diagnostika«.
Celotno fazo diagnostike je dobro individualno prilagoditi, saj nima večjega smisla, da nekoga, ki večinoma sedi v pisarni in nato še kakšno uro doma ter gre občasno na kakšen sprehod, »testiramo« s tekom na 5km in številom opravljenih zgibov. Prav tako si bomo težko pomagali z meritvami dosežne višine oziroma višine skokov odbojkarjev, če bomo izmerili le nekaj skokov posameznega igralca, medtem ko jih nekateri med tekmo opravijo celo do 200.
Ne nazadnje pa nam večina (»generičnih«) meritev/testiranj in z njimi pridobljenih številk ne pokaže, kako je bila posamezna naloga testiranja opravljena. Kar pomeni, da tudi v primeru, ko izberemo primerno testiranje, ne gre spregledati kvalitete oziroma tega, kako je neko obremenitev posameznik sploh sposoben prenašati.
Mogoče je nekdo, ki večinoma sedi, resda hiter in bo čas, v katerem je pretekel 5km zadovoljiv, vendar bo sedenje zelo verjetno imelo velik vpliv na njegovo tehniko teka in posledično na višjo obremenitev telesa, kot bi jo sicer občutil brez takšnega vpliva.
Prav tako bo z odbojkarji. Tisti, ki slabše doskoči ima veliko večjo verjetnost, da se poškoduje, pa čeprav se sodeč po višini in številu skokov giblje v varnem območju. Mimogrede se spomnimo še, da je med igranjem odbojke pozornost večino časa usmerjena na igro in žogo, kar pomeni, da je raven zavedanja telesa nižja in posledično možnost gibalnih napak in poškodb še toliko večja.
In ni nujno, da je pozornost usmerjena drugam kot na naše gibanje le med zahtevnejšimi aktivnostmi. Velikokrat se namreč dogaja, da se naš fokus lepi na različne misli, predmete in situacije že med običajnim vsakodnevnim dogajanjem, med katerimi opazovanje gibanja hitro izostane.
Zato pridobljene številke in podatki večine meritev žal zagotavljajo precej pomanjkljiv vpogled v obremenitev in individualno gibalno učinkovitost posameznika. Več o tem si boste lahko kmalu prebrali tudi v blogu z naslovom: »Optimizirajte svoje gibanje!«
Ko si pritrdilno odgovorimo na vprašanje, ali smo zares izbrali primerno diagnostično metodo, in zberemo pridobljene ugotovitve, bo nadaljevanje procesa treninga postalo dokaj enostavno. Veliko lažje bo popraviti nekaj zdaj, ko vemo, kje so tisti pravi vzroki omejitev.
Takšno je moje mnenje. Ni potrebno, da se s tem strinjate tudi vi. Če imate drugačno mnenje ali izkušnjo, vam bom z veseljem prisluhnil. Lahko mi pišete, me pokličete ali pa mi vaš pogled predstavite na katerem izmed osebnih srečanj. Preden pa razvijemo obširnejšo debato, mi dovolite, da vam predstavim še nekaj dodatnih argumentov, zakaj menim, da zgoraj napisano drži.
Da pa se ne bom zgolj izražal v pisani besedi, bi vam rad pokazal, kakšen vpliv ima lahko enaka zahteva ali vaja na različne posameznike in kaj so o tem povedali oni sami. Do tja vas za začetek predvajanja video vsebine vodi le klik na spodnjo povezavo:
Gibalna diagnostika in individualizacija sta nujni!
Razumljivo? V posnetku vidimo, da določeno gibalno nalogo izvede vsakdo popolnoma drugače, pa čeprav je na prvi pogled videti, da vsi delajo enako stvar. To pomeni, da ima na primer tek na vsakogar izmed nas popolnoma drugačen vpliv. Opravljen trening na skupinski vadbi prav tako.
Poškodba, na primer levega gležnja, lahko pri nekom izzove bolečine v kolku, spet pri kom drugem mogoče celo v desni rami – pravilo je, da ni pravil! Vsak človek je edinstven, živ in vedno spreminjajoč se sistem, zato je vsakič smiselno preveriti več stvari in proces v čim večji meri individualizirati.
Morda vam je to že znano, ampak ali res poznate vpliv na svoje telo med tem, ko delate počepe? Kaj pa ko plešete, sedite ali igrate tenis in ste med igro pozorni na žogico namesto na vaše gibanje? Skratka, ali veste, kakšen vpliv ima vaše gibanje na vaše telo in kako na vaše gibanje vplivajo morebitne gibalne omejitve?
Nekaj odgovorov boste zagotovo dobili že, če boste dvignili nivo pozornosti. Več odgovorov in preskok vrzeli med uspehom in neuspehom, pa lahko dobite s prijavo na »Gibalno diagnostiko«.
Po opredelitvi trenutnega stanja je sam proces sprememb nato možno nadgraditi še z »Gibalnim coachingom« - z individualno prilagojenimi usmeritvami glede na vaše potrebe, želje in morebitne omejitve.
Pošlji sporočilo za rezervacijo termina za posvet! (klik)
Prijavite se na e-novice.