Vsak izmed nas je zagotovo že kdaj slišal, da brez vode ni življenja. Nekatere je ta teza prepričala do te mere, da si želijo postati popolnoma pretočni ali pa bi se najraje celo kar spremenili v vodo.
Sem bi lahko uvrstili nekatere plavalce, potapljače, posameznike, ki (pre)velik poudarek dajejo vadbi za razvoj gibljivosti/mobilnosti, ali pa koga, ki razmišlja, da bi morda postal popolnoma pretočen tudi v ezoteričnem smislu :).
Pa je to res najboljša izbira? Za trenutek se ustavimo na področju gibanja, ki je meni bolj znano področje in kjer se počutim toliko kompetentnega, da si upam izraziti svoje skromno mnenje.
Mogoče bi bil odgovor JA, če bi si želeli teči zgolj po navzdol nagnjeni površini oziroma če bi radi ostali »ujeti« v obliko, ki nam jo določa okolje.
V kolikor pa bi radi tekli tudi po klancu navzgor, skakali in pristajali, brcali, metali in lovili različne predmete, je veliko bolj smiselno, če postanemo kaj drugega kot voda.
Zavedam se, da je voda na nek način osnova, vendar za namen tokratnega prispevka izhajam iz predpostavke, da vodi, ki ji primešamo malinov sirup, ne rečemo več voda, temveč malinovec :).
Torej, poleg tega, da se sestave tekočin, ki se nahajajo znotraj našega telesa, pomembno razlikujejo med seboj in s tem ustvarijo tudi lastnosti, po katerih določeno tekočino poimenujemo, je z vidika gibanja bolj kot to, kako se lotimo njihovega poimenovanja, pomembna obravnava njihovih lastnosti.
Ena izmed najpomembnejših, če ne najpomembnejša, je razlika v viskoznosti. To pomeni, da je na primer limfa bolj podobna vodi, medtem ko je tekočina znotraj sklepov (sinovialna tekočina) bolj podobna vsebini kokošjega jajca.
VISKOZNOST posamezne tekočine določa, s kakšno hitrostjo se lahko gibamo skoznjo, kar konkretno pomeni, da višja kot je viskoznost, težje dosežemo večjo hitrost gibanja skoznjo, oziroma če se skoznjo gibamo počasi, gre, če pa želimo iti skoznjo hitro, tekočina postane praktično trdna snov.
Video primer: VISKOZNOST
Da si boste še lažje predstavljali o čem govorim, predlagam, da relativno počasi potisnete dlan ob dlan. Verjetno boste pod kožo, mišicami, ostalim tkivom in med tekočino začutili kosti, ki se nahajajo v vaši dlani. Če pa boste zaploskali, bo zaradi hitrosti in sile, ki s tem nastane, prej zaznano občutenje kosti izginilo.
Prav tako vam bom omenjena viskoznost koristila, ko boste na primer lovili žogico, saj zaradi hitrosti žogice tekočina znotraj dlani postane precej trdna in vam omogoči, da žogico sploh lahko ujamete. Hitrost aktivacije mišic ne glede na to, koliko ste hitri in koordinirani, v večini primerov ni tako velika, da bi nalogo lovljenja uspešno opravili brez primerne viskoznosti oziroma bi vam sila žogice zavihala prste nazaj :).
Podobno se zgodi tudi, ko pristanemo iz skoka, da se prepreči drsenje in trk kosti med seboj. Se pravi, ko pristajamo, se najprej, pred aktivacijo živčno-mišičnega sistema, odzove tekočina, ki ima ustrezno viskoznost.
Večina izmed nas ima dovolj potrebnega materiala (beljakovin), da naše telo znotraj naših sklepov in ostalih delov telesa lahko ustvari takšno vrsto tekočine. Vendar pa velja splošno pravilo, da se določena stvar v prvi vrsti ustvari glede na naše potrebe.
Skratka, če si želimo več viskoznosti, bo v naše gibalne aktivnosti potrebno vključevati tudi gibanja z večjim impaktom (doskoki, lovljenje žogice ipd.), sicer se bomo približevali bolj viskoznosti vode, kar pomeni, da se lahko hitreje srečamo s trki kosti (poškodbami) ali navidezno slabšo koordinacijo živčno-mišičnega sistema.
Iz napisanega sledi, da tudi Bruce Lee, avtor znanega reka »be water my friend«, glede na njegovo gibanje ni popolnoma upošteval tistega, kar je povedal in k čemur naj bi stremel, ali pa tega ni znal povsem ubesediti oziroma je bil citat vzet iz konteksta.
Nenazadnje besede tako ali tako težko izrazijo večino stvari, zato bo tudi tokrat najbolje vse omenjeno preizkusiti in dobiti lastno izkušnjo. S tem boste lažje spoznali, kako bi se radi gibali - kot voda ali pa katera izmed drugih tekočin :).
Potrebujete usmeritve o tem, kako se gibati tekoče s primerno viskoznostjo?
Pošlji sporočilo za rezervacijo termina za posvet! (klik)
Prijavite se na e-novice.